Dzisiaj jest: niedziela, 22 grudnia 2024

eWyszków » Wiadomości » "Myślę logicznie - działam praktycznie"

"Myślę logicznie - działam praktycznie"

21 grudnia 2012, 09:24, UM w Wyszkowie, red. Milena Brzózka

10 grudnia 2012 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Wyszkowie odbyły się kolejne warsztaty dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego zorganizowane przez doradcę metodycznego ds. edukacji wczesnoszkolnej, Barbarę Ochmańską.

Tym razem nauczycielki pracujące na co dzień z małymi dziećmi zapoznały się z tajnikami nowatorskiej teorii ograniczeń - TOC. Warsztat metodyczny poprowadziła Dorota Kamińska - pedagog, neurologopeda, konsultant ds. wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Ciechanowie, lider wdrażania narzędzi TOC w pracy z małym dzieckiem (swoje doświadczenia w tym zakresie prezentowała np. podczas XI Międzynarodowej Konferencji TOCfE w Peru), autorka licznych publikacji ww. zakresie, m. in. poradnika dla nauczycieli "Jak bawić się i uczyć z pasją wykorzystując narzędzia TOC".

Szkolenie spotkało się z dużym uznaniem i zainteresowanie, gdyż TOC (teoria ograniczeń) to uniwersalny program edukacyjny w formie trzech prostych narzędzi graficznych, skierowany dla wszystkich poziomów edukacyjnych - od przedszkola do szkoły wyższej. Podstawowym zadaniem programu TOC dla edukacji jest pomoc w odpowiedzi na 3 pytania pojawiające się w każdym aspekcie życia, również w edukacji: Co należy zmienić? W co należy zmienić? Jak należy to zmienić? Uniwersalność programu polega na tym, że trzy "narzędzia myślowe" TOC: (Chmura, Gałąź, Drzewko Ambitnego Celu) można zastosować do treści edukacyjnych wszystkich nauczanych przedmiotów. Ponadto, narzędzia uczą planowania pracy, podejmowania samodzielnych decyzji przez uczniów i przewidywania ich konsekwencji, poprawnej komunikacji w klasie, analizy konfliktów i sposobów ich rozwiązywania. Poprzez swój graficzny układ, przejrzystość i łatwość budowy narzędzia te są bardzo proste do nauczenia. Nauczyciele biorący udział w warsztacie metodycznym będą mogli w przyszłości dzięki zastosowaniu narzędzi w codziennej nauce uczniów wspólnie z nimi nauczyć ich: zrozumieć materiał, zamiast uczyć się go na pamięć, wykorzystać zdobytą wiedzę w szkole do swojego życia, rozwiązywać swoje problemy i konflikty ze zrozumieniem zaistniałych sytuacji w sposób pokojowy, poszukując kompromisu dla obu stron.

Przeprowadzone wśród uczestniczek ankiety ewaluacyjne pokazały, że zorganizowana forma doskonalenia została oceniona wysoko zarówno w aspekcie merytorycznym, jak i organizacyjnym.

  

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w: Polityka prywatności. [Zamknij]